Osobní asistenční služba

Službou nabízíme podporu a pomoc seniorům a dospělým lidem se sníženou soběstačností s tělesným nebo zrakovým postižením.

Jak a komu pomáháme?  Příklady z praxe.Panicka

Naše osobní asistentky přijedou k Vám domů a na základě individuální domluvy Vám pomohou s činnostmi, které potřebujete. Můžeme Vám asistovat v těchto oblastech:

při nachystání oblečení, oblékání, při přesunu na lůžko nebo invalidní vozík, při pohybu doma nebo venku    

Pan Antonín (81 let) si ráno potřebuje vybrat vhodné oblečení, ale obtížně se orientuje ve skříni a nesnadno se sám obléká. Osobní asistentka mu pomůže s výběrem a asistuje při oblékání, zapínání knoflíků a nazouvání bot. Pan Antonín při chůzi používá chodítko a s osobní asistentkou se jdou společně projít po okolí domu, aby pan Antonín procvičil chůzi, podíval se, co je venku nového a potkal se sousedy.

při koupeli, sprchování, při hygieně na lůžku, při potřebě pomoci s použitím WC

Paní Miroslava (85 let) se sama bojí vstoupit do sprchy, protože má nejistou chůzi. Osobní asistentka jí pomůže s bezpečným vstupem a výstupem ze sprchy, podá ručník a dohlédne, aby neuklouzla. Pokud bude paní Miroslava potřebovat, řekne asistentce o pomoc při sprchování, například s umytím vlasů.

při nachystání jídla nebo při jeho přípravě

Paní Eliška (77 let) žije sama ve svém bytě a je upoutána na vozíček. Během dne má paní Eliška chuť na kávu, ale sama si ji nedokáže připravit. Osobní asistentka jí uvaří kávu a nachystá sušenky, které má ráda. Paní Eliška dříve také ráda vařila a pekla, nyní to však již sama nezvládá. Společně s asistentkou připraví a upečou ovocný koláč, který má paní Eliška moc ráda.

při pomoci v domácnosti – budeme Vám asistovat při úklidu, při zajištění nákupů

Paní Ema (50 let) má zrakové postižení, doma chce mít čisto, ale potřebuje pomoc s orientací při úklidu. Osobní asistentka jí popíše, kde je potřeba uklidit, pomůže připravit čisticí prostředky. Při vysávání osobní asistentka pomůže s nastavením vysavače, provede paní Emu po místnosti a ukáže, kde jsou ještě nečistoty.

při návštěvě známých a rodiny nebo při nácviku chůze, jemné motoriky, procvičování těla jednoduchými cviky

Pan Josef (76 let) chce za pomoci osobní asistentky procvičovat paměť, jemnou motoriku, ale také pohyb za pomocí jednoduchých cviků. S osobní asistentkou rád luští křížovky, doplňuje různá přísloví, společně také skládají puzzle, prochází se po zahradě a v sedě na židli procvičují jednoduché cviky pro zlepšení hybnosti těla. Pan Josef si také s asistentkou moc rád zazpívá.

poskytneme Vám doprovod na společenské akce, do zájmových klubů apod.

Paní Marta (89 let) V kulturním domě se právě koná setkání seniorů, kterého by se paní Marta ráda zúčastnila a setkala se se svými kamarády a vrstevníky. Chůze je pro ni však již obtížná a proto požádala paní asistentku, která paní Martu doprovodí.

dopomůžeme Vám při komunikaci a jednání s úřady, při vyplňování formulářů,
s vyřízením inkasa, složenek na poště, receptu v lékárně, apod.

Paní Zdena (81 let) potřebuje na poště zaplatit složenky a inkaso, asistentka ji na poštu doprovodí, pomůže jí při komunikaci u poštovního okénka a také s případným vyplněním formulářů. Cestou domů se zastaví v lékárně a paní Zdena si vyzvedne předepsané léky.

pomůžeme při zajištění dohledu nad Vašim bezpečím

Pan Vojtěch (78 let) žije se svou manželkou, která o něj pečuje. Kvůli jeho omezené pohyblivosti a nejistotě při chůzi jej manželka nemůže nechat delší dobu samotného, jelikož by hrozilo riziko pádu nebo jiných komplikací. Manželka si však potřebuje vyřídit pravidelné pochůzky – zajít na nákup, na poštu nebo k lékaři. V této době je s panem Vojtěchem asistentka, která po dobu nepřítomnosti manželky dohlíží nad jeho bezpečím, pomáhá mu s přesunem na toaletu, připravuje mu jídlo a pití, společně si povídají a asistentka panu Vojtěchovi také předčítá z jeho oblíbené knihy.

  • Nabízíme také podporu pečujícím osobám v rámci základního sociálního poradenství - jedná se o nácvik dovedností pečujících osob pro zvládání péče o osoby závislé na jejich pomoci.

Komu osobní asistenci nabízíme?
Nabízíme pomoc lidem se sníženou soběstačností:
- seniorům
- dospělým lidem se zrakovým postižením
- dospělým lidem s tělesným postižením

Kde pomáháme?

Osobní asistenční službu poskytujeme terénní formou, to znamená ve Vaší domácnosti a blízkém okolí.

V Bystřici pod Hostýnem a jejích místních částech, v obcích Brusné, Blazice, Chomýž, Chvalčov, Komárno, Loukov a Libosváry, Mrlínek, Osíčko, Podhradní Lhota, Rajnochovice, Rusava, Slavkov pod Hostýnem, Vítonice.
V Holešově a přilehlých částech - v Přílepech, Martinicích, Třeběticích, Jankovicích
a Prusinovicích.

Jaká je naše provozní doba a kapacita služby?

Můžeme Vám pomoci v pracovní dny, ale i o víkendech, ve sjednaném čase.

Počet klientů: 2 denní kapacita  

Jaký je cíl naší služby?

Cílem osobní asistenční služby je, aby klienti byli dle svých možností schopni zůstat v domácím, přirozeném prostředí a mít zajištěny potřeby v oblasti hygieny, sebeobsluhy, pohybu, manipulace s předměty, stravování, zajištění chodu domácnosti, komunikace, orientace, dodržování léčebného režimu.

Jak se za službu platí? 

Výše platby se odvíjí od aktuálního ceníku, dle času, který u Vás pracovnice stráví. Služba se platí vždy za uplynulý měsíc a je možné zaplatit v hotovosti, převodem nebo formou inkasa.

Kontakty

 vedoucí střediska:
 Mgr. Anna Valachová, DiS., 775 635 018
VvajcK5f98kFR-593hIkQOQ8flGBZ19h35prRb~lW5pJ
 
 zástupce vedoucí:
 Eva Sovová, tel. 777 763 782
 0onh9~lgc8m%C0okakvmV%.4YanBZd54Ys
 
 zástupce vedoucí, sociální pracovnice
 Mgr. Kamila Halešová, tel. 734 435 020
 68zs2Z2%WerC5f56LToI9dhaY.CrO1.7~bGkO1p
 
 sociální pracovnice:
 Petra Šenovská, 777 763 775
 _.GBRWi_9hIC1Z4WH9LC-b~90iuhT65j4mnhTj
 
 metodik:
 Bc. Markéta Nosálová, DiS., 737 548 851
 88EuVd549hFk2~l7VX~lacjj4-rzYW7%WkvDRW7r

Adresa

 
 
 Adresa:
 6. května 1071
   Bystřice pod Hostýnem
 768 61
 
Telefon:
 573 378 296
   

Jak může probíhat přijetí klienta do Osobní asistenční služby?

Paní Dvořáková bydlí sama v bytě a rodinu má daleko. Již nezvládne činnosti tak,
jak byla dříve zvyklá, cítí se osamělá, jelikož tráví většinu času sama doma. Rozhodla zatelefonovat sociální pracovnici osobní asistenční služby a zeptat se, zda by jí služba mohla v její situaci pomoci. 
Sociální pracovnice, paní Dvořákové vysvětlí, jak jí může Osobní asistenční služba pomoci. Sdělí, že nejprve je potřeba vyplnit žádost, která je buď na webových stránkách, nebo k vyzvednutí v sídle Osobní asistenční služby. Vyplněnou a podepsanou je následně potřebné ji doručit osobně, vhozením do schránky u sídla služby nebo zasláním na e-mail. Pokud žádost paní nezvládne sama podat, sociální pracovnice jí pomůže - telefon 737 548 851 nebo 734 435 020. Následně si dojednají termín sociálního šetření v domácnosti paní Dvořákové, kde se domluví na všem potřebném a nastaví společně poskytování služby. Na dalším setkání podepíše paní Dvořáková se sociální pracovnicí nebo s vedoucí služby smlouvu. V rámci, které ji také předá plán asistence, kde se paní Dvořáková dozví, jak konkrétně bude u ní asistence probíhat. Od této chvíle se paní stává klientkou Osobní asistenční služby a mohou k ní začít dojíždět asistentky. Osobní asistentka paní Dvořákovou doprovodí na nákup, společně vyřídí potřebné záležitosti na poště a úřadech, paní asistentka společně provedou drobný úklid v bytě, popovídají si, paní asistentka doprovodí paní Dvořákovou na procházku, a když bude mít paní Dvořáková chuť, mohou společně upéct třeba bábovku.

Pravidla pro vyřizování stížností:

Každý klient Osobní asistenční služby či jiná osoba má právo si stěžovat na kvalitu nebo způsob poskytované služby.

O právu podat stížnost je klient (už jako zájemce) informován při uzavírání smlouvy, kdy jsou mu předány aktuální Vnitřní pravidla Osobní asistenční služby, která informace o podání stížnosti obsahují.
 
Pravidelně je toto právo klientovi připomínáno při přehodnocování Individuálního plánu.
 
Služba má vypracovaný postup pro přijímání a vyřizování stížností. Postup je součástí Vnitřních pravidel Osobní asistenční služby. Formulář podání stížností.
 
Stížnosti jsou evidovány a vyřizovány v co nejkratší době, maximálně do 30 dnů od jejich přijetí.
 
V případě nespokojenosti s vyřízením stížnosti se může stěžovatel odvolat k nadřízeným orgánům.
Dokumenty ke stažení: